19/04/13

Maserati w sporcie

Maserati narodziło się z miłości do do sportu i dziś wciąż jest on ważną gałęzią zainteresowań firmy.

W 2003 roku narodziła się seria wyścigów Maserati Trofeo, w których brały udział wyłącznie modele Maserati 4200. Od 2010 roku na tory na całym świecie wyjeżdżają Maserati GranTurismo MC.

W wyścigach startować mogą wyłącznie Maserati GranTurismo MC przygotowane zgodnie ze specyfikacją przedstawioną przez Maserati. Mogą to być samochody należące do klientów, reprezentujące ich prywatne zespoły, albo wynajęte od Maserati. Każdy napędzany jest 488-konnym silnikiem V8. Wszystkie mają identyczne pakiety aerodynamiczne, a różnią się np. nastawami zawieszenia, przygotowanymi zgodnie z preferencjami kierowców.

Wyścigi rozgrywane są w ramach cyklu Trofeo Worldwide. W 2013 roku kierowcy rywalizują podczas sześciu weekendów wyścigowych na wybranych torach we Francji (Paul Ricard), Niemczech (Neurburgring), Wielkiej Brytanii (Silverstone), USA (Sonoma), Chin i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miłośnicy marki, którzy nie chcą obciążać budżetów transportem aut do Chin czy Stanów Zjednoczonych mogą startować w ramach serii Trofeo Europa, która kończy się po trzecim weekendzie – na Silverstone.

W bieżącym sezonie  podczas każdego weekendu kierowcy przejeżdżają dwie 45-minutowe sesje treningowe i jedną, trwającą 20 minut, sesję kwalifikacyjną. Następnie startują w dwóch półgodzinnych wyścigach oraz jednym trwającym 50 minut (z obowiązkową wizytą w pit stopie).

Od tego roku, by uatrakcyjnić zmagania, organizator wprowadził nową zasadę – pięciu kierowców, którzy uzyskali najlepsze wyniki w pierwszych dwóch wyścigach weekendu, w trzecim muszą zameldować się w pit stopie na dłużej, niż wymagane 45 sekund. Wizyty przedłuża się o 5 sekund kierowcom z piątego miejsca i kolejno wydłuża przerwę – najlepszy z dwóch poprzednich rund musi spędzić w boksie aż 65 sekund.

Każdy uczestnik nim zdecyduje się na start w pucharze może wziąć udział w zajęciach Trofeo Racing Academy, podczas których uczy się jak najskuteczniej wykorzystać możliwości swojego auta.