04/03/14

Maserati Alfieri – gwiazdą Geneva Motor Show 2014

Ten projekt stylizacyjny ma uświetnić stulecie Maserati, prezentuje dziedzictwo stylizacyjne i ukazuje przyszłą linię projektową marki.

4 Marca 2014 roku, w dniu otwarcia Motor Show w Genewie, Maserati zaprezentowało koncepcyjny model Alfieri 2+2. Ten model ma uświetnić 100-lecie marki obchodzone w tym roku. Alfieri jest ekscytującym, ale w 100% realistycznym prototypem, prezentuje DNA przyszłych projektów stylizacyjnych marki.

Ten nadzwyczajny model koncepcyjny nosi nazwę Alfieri na cześć najsłynniejszego z braci Maserati, technicznego geniusza, który 100 lat temu założył “Officine Alfieri Maserati” w Bolonii. Alfieri został zaprojektowany w biurze projektowym Maserati Centro Stile w Turynie, cały projekt był nadzorowany przez Lorenzo Ramaciotti.

Na swoje 100-lecie Maserati ma się doskonale. Ambitne plany podjęte i zapoczątkowane w roku 2013, dzięki zaprezentowanym nowym modelom Quattroporte i Ghibli, pozwoliły Maserati stać się poważnym graczem w segmencie samochodów sportowych. Tylko w ciągu jednego roku, z 2012 do 2013 sprzedaż wzrosła o 150%, z 6200 do 15,400 samochodów.

Obecnie Maserati jest globalnym uczestnikiem rynku motoryzacyjnego oferując pełną linię modelową: 4-ro drzwiowe sportowe limuzyny, sportową linię GT, 4 silniki (V8 i V6 bi-turbo, V6 turbo Diesel) oraz napędy na tylną oś i 4×4. SUV Levante wkrótce dopełni linię modelową.

 

Maserati Alfieri – koncept

Model koncepcyjny Alfieri w najpełniejszy sposób przedstawia “ducha” Maserati. Delikatna, typowo włoska linia 2+2, podobnie jak wcześniejsze modele 3500 GT/1957, 5000 GT/1959 oraz Indy 1969, potwierdza wyścigowe DNA firmy. Jeszcze bardziej sportowy charakter niż GranTurismo, Alfieri pokazuje w jakim kierunku będą prowadzone nowe projekty w najbliższej przyszłości. „Maserati się nie zmienia. Maserati to zawsze Maserati” podkreśla Ramaciotti.

Alfieri ma specjalnie dla tego modelu zaprojektowane felgi. Wykonane z pojedyńczych aluminiowych elementów, 21” z tyłu i 20” z przodu nawiązują do felg szprychowych z lat 1950tych.

Dominującym elementem samochodu jest forma, kolor i detale są dodatkiem wzmacniającym ogólny obraz auta. Kolor ciekłego metalu „Steel Flair” został wybrany dla tego wyjątkowego auta koncepcyjnego. Alfieri ma piękną, elegancką i rozpoznawalną sylwetkę. Dekoracyjne felgi szprychowe, zaciski hamulcowe, grill, charakterystyczne potrójne wloty powietrza, tylny dyfusor, końcówki rur wydechowych – wszystkie te elementy są w kolorze Maserati Blue.

Podobnie jak w przypadku wszystkich aut koncepcyjnych, są duże oczekiwania aby produkowane w przyszłości Alfieri w jak największym stopniu odpowiadało projektowi koncepcyjnemu.

Lorenzo Ramaciotti: “Alfieri jest pomostem pomiędzy wspaniałą 100-letnią historią a przyszłością, która otwiera się przed nami. Nie mogę powiedzieć, że w najbliższych dwóch latach zobaczymy ten samochód w produkcji, ale jestem pewien, że ujrzymy model bardzo zbliżony”.